Конференција о менталном здрављу старијих жена

Родна равноправност, положај жена у друштву, шта и колико држава може да уради како би се побољшао статус стријих жена у друштву биле су теме конференције „“Ментално здравље старијих жена“ која је одржана на Факултету медицинских наука у Крагујевцу.

Скупу су присуствовали представници Владе Србије, Координационoг тела, представница Популационог фонда УН - а у Србији, стручњаци из области менталног здравља и представници града Крагујевца.

Под здрављем жена најчешће се подразумева њихово физичко и репродуктивно здравствано стање, а ређе се помињу старије особе које имају више од 60 година и које у преко 20 одсто случајева пате од неког облика менталног или неуролошког поремећаја. У овој старосној доби најчешће се јављају деменција и депресија.

Циљ конференције је да се старијим женама које спадају у рањиву групу када се ради о менталном здрављу, насиљу, пре свега психолошком, убудуће пружи значајнија и конкретнија подршка.

Са циљем да будемо активни учесници друштва у унапређењу менталног здравља старијих жена, поред директорке Застава Завода за здравствену заштиту радника Крагујевац, др Наде Миловановић, специјалисте социјалне медицине, конференцији су испред Завода присуствовале др Велина Петковић, специјалиста медицине рада, субспецијалиста алергологије; др Биљана Јевремовић, специјалиста психијатрије, председница комисије за КМЕ Завода; Невена Васовић, социјална радница, вођа Тима за превенцију родно заснованог насиља; Данијела Богдановић, главна сестра Завода и Владимир Јовановић, струковни медицински техничар, главни техничар опште медицине.

Извор видео линка : Ртв Крагујевац