14.11. Светски дан борбе против дијабетеса

Широм света обележава се Светски дан борбе против дијабетеса. Ова година донела је два јубилеја: 30 година од како је успостављен овај дан и 100 година од како је откривен инсулин који се користи у лечењу дијабетеса. У свету са њим живи око 540 милиона људи, а у Србији око 770 хиљада људи има дијабетес.

Тема Светског дана борбе против дијабетеса 2021-23 је „Доступност терапије за дијабетес“. Након 100 година од открића инсулина, милиони људи са дијабетесом широм света и даље немају приступ одговарајућој терапији. Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације.


Према процени Института за јавно здравље Србије, у Републици Србији без Косова и Метохије од дијабетеса болује приближно 770.000 особа или 12,0% одраслог становништва. Притом, према проценама домаћих експерата и на основу резултата међународних студија, од укупног броја оболелих са типом 2 дијабетеса, 43% (330.000) особа нема постављену дијагнозу. Број особа са типом 2 дијабетеса је многоструко већи (95%) у односу на особе са типом 1 дијабетеса.

Циљ је едуковати  и апеловати на усвајање зравих животних навика обзиром да је  све већи број обољелих од шећерне болести тихог убице новог доба, која може изазвати тешке хроницне компликације које смањују квалитету живота и животни вијек.

Важно је имати добру регулацију гликемије и њезину вриједност држати под контролом редовним узимањем терапије, придржавањем дијабетичке прехране и редовном телесном активносцу (80% особа са шећерном болести имају прекомерну телесну тежину и гојазни су.

·   Смањењем прекомерне телесне тежине за само 10%, смањујете ризик за дијабетес за 50%, редукујете крвни притисак за 10 ммХг и укупни холестерол за 10%!

·   Физичка активност делује тако да снижава ниво шећера у крви, смањује потребу за инсулином, повољно делује на срце и крвне судове и доприноси одржавању и контроли телесне тежине. Препоруке су да се физичка активност спроводи у трајању од 30 минута бар 5 дана у недељи.

·   ДМ је болест која не боли – можете је имати више година, а да је не осетите!

·   Дијабетес је често наследан

·   Рано откривени дијабетес обезбеђује дуг и квалитетан живот уз поштовање неколико једноставних правила

·   Касно откривени дијабетес озбиљно угрожава срце и крвне судове, бубреге, нервни систем, вид.